DOMOWE CZYTANIE - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

DOMOWE CZYTANIE

Aktualizacje > 2021-2022
Dziesięć lat temu w Polsce ruszył ciekawy program, który miał być zachętą dla młodzieży do zaglądania do książek i poznawania lektur. Program poznaliśmy jako Narodowe Czytanie wyznaczające rok po roku lekturę, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, przeczytać i ewentualnie prowadzić dyskusje na jej temat.

Narodowe Czytanie
Od tego czasu poznaliśmy wiele lektur, które popularność zdobywały dzięki prominentom, aktorom, politykom, rodzicom, nauczycielom nawet prezydentowi czytającym dla grup młodzieży. Do tego celu wykorzystywano różne spotkania, o różnych porach dnia i w różnych miejscach. Było czytanie w szkole, w parku, na pikniku i obozie, na długiej przerwie, po lekcjach lub przy świecach, jako wieczorne czytanie.
Dla zachęty Narodowe Czytanie ruszyło w 2012 roku z grubej rury, promując lekturę najbardziej znanego polskiego dzieła, które onegdaj wyszło spod pióra Adama Mickiewicza.

Jakiego? Na pewno się domyślacie, a może właśnie dziesięć lat temu zagłębiliście się w lekturze „Pana Tadeusza”. Później przyszła pora na inne znane i mniej znane lektury, aż do tego roku, kiedy czytamy „Moralność pani Dulskiej” – dramat Gabrieli Zapolskiej.

Domowe Czytanie
„Moralność” jest dość trudną lekturą, szczególnie dla uczniów szkoły podstawowej. Tak prawdopodobnie pomyślała mama Andrzeja Watychy, która zaprosiła uczniów klasy drugiej na domowe czytanie. To różniło się nieco od narodowego, bo i lektura była inna. Mama Andrzeja przeczytała uczniom swoją ulubioną lekturę z czasów dzieciństwa. Była to książka Romana Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”. Skoro o psie, to musiał znaleźć się też taki w pobliżu. Dzieci poznały czworonożnego członka rodziny Watychów –owczarka berneńskiego, który zdobył serca wszystkich słuchaczy.
Jeszcze jedno. Wiadomo, że książkę nie przeczyta się w pięć minut, nawet w godzinę. Potrzebne są dłuższe posiady, więc u Watychów zadbano też o poczęstunek, a lekturę, którą rozpoczęła pani Watycha, dzieci dokończą w domu.

Bogusław Zięba, Koniówka 02.06.2021
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego