Ostatnia aktualizacja: ZUBEK Post Scriptum: Witek Kontakt Spis stron Facebook

Rzeka 2008

Remont remizy OSP

Dzwonnica w ogniu

AKTUALIZACJA NR 8/15.06.2008

Niewyobrażalny fakt dla każdego mieszkańca Koniówki stał się realny: symbol wioski 10 maja 2008 roku stanął w płomieniach! Wiekowa dzwonnica, która towarzyszyła mieszkańcom prawie od początku dziejów w mgnieniu kilku chwil zamieniła się w zgliszcza. I nie pomogła szybka reakcja mieszkańców, którzy w tym czasie zgromadzeni byli o krok od wydarzenia, po przeciwnej stronie drogi, w remizie strażackiej.

Zniszczenia

Pożar wznieciła prawdopodobnie świeczka pozostawiona w dniu poprzednim po nabożeństwie. Podmuchy powietrza roznieciły ogień, a przeciąg pędzący ku górze wąskiej budowli dokończył dzieła. Wprawdzie ugaszona dzwonnica trzymała się własnej konstrukcji, ale po pierwszych oględzinach stwierdzono kompletne zniszczenia. Oprócz ścian zniszczony został obraz nad wejściem, ołtarz i dzwon na wieży budowli.

Rada Odnowy Zabytku

W bardzo szybkim tempie utworzono radę odnowy zabytku i podjęto decyzję wpłaty po 100 złotych od rodziny na ten cel, a prace ruszyły kilka dni później. Najpierw usunięto zgliszcza i uprzątnięto plac pod nową budowę. Fundamenty zostały przesunięte nieco do tyłu z myślą o małym tarasie z ławkami na miejscu starej dzwonnicy. Następnie rozpoczęto stawianie nowej konstrukcji, która w całości przy pomocy dźwigu ustawiona i zabezpieczona została na nowej wylewce. Kolejne czynności upiększały smukłą sylwetkę konstrukcji i przywracały jej dawne kształty. Dzieło uwieńczone zostało dachem z gontów i krzyżem w najwyższym miejscu budowli. Na przełomie czerwca i lipca Jan Maryniarczyk z Witowa i oraz Józef i Ryszard Grela z Załucznego wykonywali prace kamieniarskie przy podmurówce i na tarasie przed dzwonnicą.Należało teraz czekać na dostarczenie wyposażenia i wykonanie elementów dekoracyjnych. Malowania obrazu podjęła się Anna Maryniarczyk z Cichego, nowy dzwon zawieszono 17 lipca, a figurki Matki Boskiej darowane przez Marię Gromską i Grażynę Żegleń stanęły po obu stronach ołtarzyka wykonanego przez Józefa Habernego (Bryjoka). W przyszłości mniejsza figurka zostanie w dzwonnicy, natomiast większa znajdzie swoje miejsce na remizie strażackiej. W październiku p. Franciszek Gruszka z Chochołowa (elektryk) doprowadził prąd do dzwonnicy.

Tematy pokrewne:

Historia udokumentowana - Przekazy ustne - OSP - Nowa dzwonnica - Pierwsze lata i okres powojenny OSP Koniówka - Duma Parafii - Jezu, ufam Tobie