Ostatnia aktualizacja: ZUBEK Post Scriptum: Witek Kontakt Spis stron Facebook

Blechhammer

Albert W. Van Oostrom

Katastrofa

AKTUALIZACJA NR 8/14.04.2010

10 kwietnia 2010 o 8:56 rozbił się polski samolot rządowy przed lotniskiem wojskowym pod Smoleńskiem w Rosjii. W samolocie zginęło 96 osób wraz z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Delegacja była w drodze do Katynia, by uczcić 70 rocznicę masakry na 22.000 Polaków—oficerach, urzędnikach, funkcjonariuszach i przedstawicielach inteligencji polskiej.

10 kwietnia 2010, 8:56

"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ks, Jan Twardowski
70 lat prawda o Katyniu czekała na zmartwychwstanie, - i oto 10 kwietnia 2010 to stało się. Świat cały usłyszał ją, ale po raz drugi ziemia katyńskazostała zroszona krwią Polaków, którzy stracili swe życie w wielkiej tragicznej katastrofie samolotu pod Smoleńskiem na ziemi rosyjskiej (96 osób), którym leciała delegacja rządowa z głową Państwa Prezydentem III RP z Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Panią Marią Kaczyńską udających się na obchody 70-tej rocznicy mordu na Polakach przez NKWD w czasach stalinizmu w Związku Radzieckim.
Cześć ich pamięci! Niech odpoczywają w pokoju!

Smutek

11 kwietnia w samo południe na 2 minuty Polska "zamarła". Uczczono pamięć wszystkich, którzy ponieśli śmierć w tej tragicznej katastrofie lotniczej. we wszystkich miastach, miasteczkach i wioskach w całej Polsce odezwały się syreny i dzwony.
Koniówka łączy się także w smutku i w żałobie z tragicznie zmarłymi pasażerami i obsługą lotu maszyny prezydenckiej. Na wieży remizy strażackiej w Koniówce powiewa smutna, opatrzona kirem flaga państwowa.
Od 10-18 kwietnia 2010 roku Polska jest w żałobie. Z okazji 70-tej rocznicy mordu katyńskiego oraz oddania hołdu wszystkim, którzy ponieśli śmierć na ziemi rosyjskiej pod Smoleńskiem odbywały się Marsze Pamięci i MarszeCiszy.
W ciągu tygodnia do kraju przewieziono w trumnach ciała zmarłych, w sumie 75 ciał. 21 ciał jeszcze zostało do zidentyfikowania na podstawie badań DNA.
W Polsce na lotnisku wojskowym na Okęciu w Warszawie powitano wszystkich z wielkimi honorami i bólem. Para prezydencka została przewieziona do Pałacu Prezydenckiego gdzie Polacy oddawali cześć i hołd.
Pozostałe trumny w kondukcie żałobnym były przewożone do hali sportowej na Torwarze w Warszawie.
W tej tragicznej katastrofie zginął również były Prezydent na uchodźstwie p. Ryszard Kaczorowski, którego ciało zostało przewiezione do Belwederu.
W sobotę, 17 kwietnia na placu Józefa Piłsudskiego została odprawiona msza św. w intencji wszystkich 96 zmarłych, a wieczorem w Katedrze św Jana odprawiono mszę za parę prezydencką, gdzie ich trumny zostały przewiezione w kondukcie żałobnym.
W niedzielę 18-go, para prezydencka zostanie przewieziona do Krakowa gdzie odbędzie się msza św w Bazylice Mariackiej, a ciała ich spoczną na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów
----------------------------------------------------------------

Film

Na świecie rośnie zainteresowanie filmem Andrzeja Wajdy "Katyń" - Większość państw europejskich chce wyemitować film, aby poznać prawdę o pomordowanych w kwietniu 1940 roku przez NKWD oficerów, urzędników, funkcjonariuszy i inteligencję polską—prawdę, która była ukrywana przed światem przez wiele lat.