Ostatnia aktualizacja: ZUBEK Post Scriptum: Witek Kontakt Spis stron Facebook

Sto lat!

Bill Gula i jego rodzina w Koniówce

Prognoza pogody

AKTUALIZACJA NR 2/03.03.2009

Jak przepowiedzieć pogodę na najbliższy rok w Koniówce? Otóż okazuje się, że bardzo łatwo. Wystarczy tylko poszperać w starych książkach lub porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wioski i już jest gotowy schemat postępowania, według którego da się w przybliżeniu określić aurę na cały rok. Niektórzy traktują to z przymrużeniem oka, ale proszę porozmawiać na ten temat z seniorami z Koniówki i dopiero wtedy stwierdzić powagę tej metody.

Metoda

Potrzebne: systematyczność, wprawne oko i za oknem termometr.
Część I
Obserwacja pogody i temperatury powietrza trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem) począwszy od 13 grudnia, czyli św. Łucji do 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia włącznie.
Część II
Obserwacja pogody i temperatury powietrza, trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem) począwszy od 26 grudnia, czyli św. Szczepana do 6 stycznia, czyli Trzech Króli włącznie.
Część III
Przepowiadanie pogody na każdy miesiąc roku polega na odpowiednim łączeniu danych z części pierwszej i drugiej. Część pierwsza jest zapowiedzią dla pierwszej połowy każdego miesiąca. Część druga odpowiada za drugą połowę miesiąca. Np. 13 i 26 grudnia podają prognozę na styczeń, przy czym trzynasty jest dla wszystkich dni do 15 stycznia włącznie, a dwudziesty szósty dla pozostałych dni stycznia i tak dalej aż do 24 grudnia, który odpowiada za pierwszą piętnastkę następnego grudnia i 6 stycznia, który odpowiada za ostatnie dni w nowym roku.Oczywiście sama zdecydowałam się na przełomie 2008 i 2009 na obserwację pogody i w tabelce zamieściłam rezultaty, a poniżej pokusiłam się o zapowiedź pogody na rok 2009 dla Koniówki. Ciekawe, czy się sprawdzi.

Prognoza na rok 2009


Tematy pokrewne:

Przekazy ustne - Tradycje