Ostatnia aktualizacja: ZUBEK Post Scriptum: Witek Kontakt Spis stron Facebook

Len

Podsumowanie 2013/2014

Kolejne dwa lata i kolejne wydarzenia. Co działo się w 2013 i 2014 roku w Koniówce i okolicy? Większość wydarzeń zarejestrowaliśmy na (jak przystało nowoczesnym pokoleniom) stronie Facebook’a, do których teraz wrócimy w ekspresowym skrócie.

Od stycznia 2013 roku jesteśmy obecni Facebook’u pod Koniówka - Społeczność, gdzie przedstawiamy zawsze aktualne informacje z życia wioski i zdjęcia okolicy.
Również w styczniu 2013 ruszyła na naszej stronie seria pt. Rody. Do tej pory opisane zostały koligacje 11 rodów koniowniańskich, a pozostałe są w przygotowaniu i zostaną przedstawione w przyszłości.
W lutym 2013 nasz nestor, Stefan Leja obchodził 102 lata.
W marcu 2013 przeprowadzone zostały zawody narciarskie Memoriał Zdzisława Duraja pod Daremnicą, w których uczestniczyła i zdobyła kilka nagród nasza młodzież. (foto)
W sierpniu 2013 dowiedzieliśmy się, że w Bukowinie Tatrzańskiej Piotrek Leja został obrany Harnasiem Roku. (tekst i foto)

W grudniu 2013 ukazała się książka Zbigniewa Sikory pt. “Krwawy ślad”, która zajmuje się organizacją ruchu oporu w czasie okupacji na terenie Podhala. Z naszego punktu widzenia, ciekawostką jest udział w tych przedsięwzięciach Tomasza Harbuta, mieszkańca Koniówki.
Koniec grudnia 2013 Podhale nawiedził jeden z najsilniejszych w ostatnich latach halny. Wprawdzie oszczędził Koniówkę, ale powalił niezliczoną ilość drzew, zerwał wiele dachów, uszkodził dużo linii telefonicznych i energetycznych w sąsiedztwie gór. Najbardziej ucierpiały okolice Kościeliska i Zakopanego i wszystkich dolin tatrzańskich.
Luty 2014 i kolejne urodziny w dobrym zdrowiu i wspaniałym stanie umysłu Stefana Lei.

W marcu 2014 rozpoczęto zagospodarowanie terenu szkoły i remontu budynku. Zrzucony został stary dach i położony nowy. W sierpniu odremontowano studnię, a w listopadzie ścięto drzewa na podwórku za szkołą i wygospodarowano miejsce na plac zabaw dla dzieci. (foto)
W maju 2014 groźna powódź przyniosła ze sobą nieco spustoszeń i ubytków, które można było uzupełnić dopiero w październiku.
We wrześniu 2014 uczczono pamięć bohaterów Orawy i załogi bombowca, który rozbił się na śtrece w Koniówce w 1944 roku, odsłaniając pomnik z pamiątkową tablicą i organizując wystawę związaną z wydarzeniami z tego okresu. (foto)
W grudniu 2014, jeszcze przy sprzyjających warunkach i bez śniegu, remiza strażacka pokryta została nowym dachem. Również w grudniu, straż zmuszona była wyruszyć do gaszenia pożaru u Ziębów.

Tematy pokrewne:

Historia udokumentowana - Przekazy ustne - Spacer - Aktualizacje 2013-2014 - Fotogaleria