NAGŁÓWKI - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

NAGŁÓWKI

Aktualizacje > 2013-2014
Aktualizacja 31.01.2013
Wiesz, skąd pochodzisz? Znasz swoich przodków? Początki i aktualne czasy, które mają związek z rodzinami noszącymi znane i nieznane nam nazwiska. Ludzie którzy utorowali drogi dla pokoleń przewijających się na tle historii Koniówki. O nich opowiadać będą odsłony pod nową zakładką “Rody”.
Aktualizacja 02.03/2013
Od 3 stycznia 2013 roku można nas znaleźć tam, gdzie aktualnie prawie cały świat buszuje. Szukaj nas pod nazwą Koniówka-Spolecznosc. Jest to grupa, która reprezentuje miejscowość, pochodzenie i tradycje przekazane przez protoplastów. Są wśród nas ci, których losy lub losy ich rodzin, choćby w nikłym stopniu, dały poznać Koniówkę albo zaprowadziły ich pod nasze strzechy. Kilku z nas pełni funkcje administratorów strony zwracając uwagę na sprawy, które naszym zdaniem są istotne w rozwoju tej społeczności, a pozostałych prosimy o włączanie się do dyskusji, werbowanie znajomych ciekawych życia i wydarzeń w Koniówce.
Aktualizacja 04.04.2013
Koniówka żyła codziennym rytmem, który zdawał się być jej nieodłącznym towarzyszem od wieków. Chłopi pracowali na gospodarstwie i w polu, w lesie i przy pozyskiwaniu torfu. Ich żony utrzymywały dom i rodziły dzieci. Jedyne ich rozrywki to święta kościelne, czasem jarmark lub wesele. Rytm więził potencjał drzemiący w ludności i trzeba było kogoś, by wyrwać wieś z letargu. Żądni zmian opuszczali Koniówkę. Na szczęście jeden został...
Aktualizacja 20.05.2013
W połowie maja 2013, w Westmount, dzielnicy Montrealu zasadzone zostało drzewo ku pamięci Waltera „Rockiego” Leji, który jako piętnastoletni chłopak wyjechał z Koniówki do Kanady. W Koniówce znany był jako Władek Leja. Od niedawna Walter jest oficjalnie uznanym bohaterem, którego nazwisko i życiorys będą miały miejsce w książkach dotyczących historii Kanady.
Aktualizacja 25.05.2013
Korzystali z niego Rzymianie po zdobyciu zimnej Brytanii. Tam służył im jako opał. Nie wiedzieli, że w przyszłości będzie używany do budowy domów, znajdzie zastosowanie w medycynie, rolnictwie i ogrodnictwie. Gdyby zamiast wina znali mocniejsze trunki, z pewnością raczyliby się whisky produkowaną do dziś na bazie torfu.
Aktualizacja 15.08.2013
Janosik pasowoł do Maryny, a pasuje Pieter do Haliny? No przeciy – i to cały rok! Obaj – Halina Skupień i Piotr Leja zostali kreowani w trakcie Festynu Białczańskiego na Nośwarniejsom Górolecke i Harnasia Roku. Teraz w parze i z obowiązku będą do następnych wyborów reprezentować góralskie zwyczaje na kilku następujących po sobie imprezach, które na Podhalu będą organizowane dla mieszkańców i turystów.
Aktualizacja 31.10.2013
Prawdopodobnie Koniówka liczyłaby dzisiaj więcej mieszkańców, koligacje rodzinne ułożyły by się nieco odmiennie, inni ludzie wyjeżdżaliby do Ameryki, inni szli do wojska, inni pracowali na rodziny, gdyby nie choroby, które przyczyniły się do wielu tragedii na przestrzeni wieków. Epidemie dżumy, cholery, ospy, tyfusu zmieniły historię, bieg wydarzeń i mieszkańców wioski, podobnie jak całego Podhala, Polski, Europy i świata.
Aktualizacja 30.12.2013
Najpierw spadł śnieg, kilka dni po nim, 24 grudnia w powietrzu zaznaczył się ruch. Jeszcze chłodny, ale przybierający na sile i temperaturze wiatr, ześlizgiwał się po zboczach tatrzańskich. Po południu w wigilię Bożego Narodzenia sprawa była na tyle poważna, że wiele służb musiało zrezygnować z tradycyjnej w tym dniu kolacji.
Aktualizacja 08.01.2014
Urodził się w małym domku w licznej rodzinie na Kamieńcu w Koniówce. Ciasnota przerażała go i gnała ku nowym miejscom, gdzie także nie potrafił zagrzać miejsca. Na piechotę i na rowerze zwiedził całe Podhale, bywał w Zakopanem i na Orawie. Przed wojną zdołał opuścić rodzinny dom i wybudować własny. Samodzielny i samowystarczalny, ale też zachłanny i nie liczący się ze zdaniem ogółu, przekorny i nie uznający zwierzchnictwa - to wykształcone cechy, które w czasie okupacji mogły zrobić z niego bohatera, ale niestety doprowadziły do tragicznego końca.
Aktualizacja 30.04.2014
Nadeszło to, co przepowiadałem w relacji o halnym z poprzedniego roku i chłopi ruszyli do lasu. Ale nie po świeże powietrze i grzybki, jak podsumował swój wypad między powalone drzewa w Dolinie Chochołowskiej Jasiek Obyrtacz, właściciel firmy budowlanej Bracha.
Aktualizacja 30.06.2014
Używali go Rzymianie i starożytni Egipcjanie, jeszcze wcześniej ludy zamieszkujące dzisiejsze Czechy i Śląsk, ale najdłużej zachowane strzępki odkryto niedawno w Gruzji. Mowa o jednej z najstarszych roślin, która przez wieki służyła do produkcji dzianin, sznurów i nici.
Aktualizacja 17.09.2014
We wrześniu 2014 uczczono pamięć bohaterów Orawy i załogi bombowca, który rozbił się na śtrece w Koniówce w 1944 roku. Został odsłanięty pomnik z pamiątkową tablicą i zorganizowana wystawa powiązana z wydarzeniami z tego okresu. Pisałem o tym dla Góral.info.pl.
Aktualizacja 25.10.2014
Powódź, która w maju 2014 przewaliła masy wody przez Koniówkę, postraszyła wówczas poważnie Baranków. Woda wyrwała większą połać ziemi na wysokości ich zagrody i przy największej kumulacji wdarła się za płot grożąc budynkom gospodarczym.
Aktualizacja 15.11.2014
Z pasją fotgrafowała twarze, zagrody, krajobrazy i wpisane w nie postacie. Ruch, statyka, motyw, tło – na wszystko zwracała uwagę.  Być może widziała jeszcze więcej, stojąc po drugiej stronie obiektywu. Być może rzeczy, które nie zajmują zwykłego obserwatora, ale z pewnością świetnie i w sposób profesjonalny wykorzystywała stające przed nią obrazy.
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego