NAGŁÓWKI - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

NAGŁÓWKI

Aktualizacje > 2011-2012
Aktualizacja 12.01.2011
12 stycznia 2011 roku Stefan Leja z Koniówki obchodził stulecie urodzin. Uroczystość rozpoczęła się w kościele pod wezwaniem św. Jacka w Chochołowie, gdzie szanownego jubilata powitali i celebrowali mszę okolicznoścuiową przedstawiciele parafii, ks. Stanisław Syc i ks. Władysław Kos. Następnie orszak przeniósł się do restauracji Galica w Koniówce, gdzie solenizant odebrał gratulacje.
Aktualizacja 07.03.2011
Powrót do przeszłości języka i gramatyki polskiej na podstawie instrukcji prowadzenia księgi parafialnej w Chochołowie. Instrukcja znajduje się na pierwszej i drugiej stronie Księgi Chrztów Parafii Chochołów z lat 1868 – 1905 dotyczącej chrztów nietypowych, z różnych parafii i czasów. Sposób prowadzenia księgi wyjaśniony został w dwóch językach, po łacinie i po polsku i krok po kroku prowadzi sekretarza (najczęściej księdza) przez wszystkie rubryki instruując także pod koniec, kiedy należy kontaktować się z Urzędem Cyrkularnym (teraz USC) w celu przekazania danych. Księga miała być prowadzona starannie, a na ujawnione błędy lub braki były nakładane kary pieniężne.
Aktualizacja 09.04.2011
W książce pod tytułem „Ksiądz Wojciech Blaszyński proboszcz w Sidzinie” (drugie wydanie, 2008 rok. Pierwsze miało miejsce w 1914 roku) księdza Jakuba Górki znalazłem kilka informacji o wydarzeniach, które miały wpływ na życie mieszkańców Koniówki w XIX wieku. Książka nie mówi bezpośrednio o Koniówce, jak też nie wymienia konkretnych nazwisk przypisywanych naszej wiosce, ale nawiązuje do tematu, z którym borykali się również nasi dziadowie przez ponad 70 lat.
Aktualizacja 20.06.2011
Władysław Leja, w Kanadzie znany jako Walter „Rocky” Leja, urodził się 1 lipca 1921 roku w Koniówce jako drugie dziecko weterana I Wojny Światowej, Andrzeja i Marii z domu Miętus pochodzącej z Miętustwa. W roku 1964 Warrant Officer Walter Leja został uhonorowany przez królową Elżbietę II najwyższym kanadyjskim odznaczeniem za odwagę w czasie pokoju, tzw. George Medal.
Aktualizacja 26.07.2011
Senna jeszcze pod koniec zimy wioska, w marcu zaczęła tętnić życiem, a prace pielęgnacyjne i remontowe nabierać rozpędu. Szczególną uwagę zwrócono na kontynuację rozpoczętych robót w lecie i jesieni poprzedniego roku. Dzwonnica doczekała się ogrodzenia, mieszkańcy dalszego odcinka chodnika, nowej wiaty na przystanku autobusowym i nowego asfaltu.
Aktualizacja 26.07.2011
22 czerwca 2011 roku wydana została następna książka Bogusława Zięby pt. „Ziębie Zapiski, Czyli Cnotliwe Trele Tautogramowe Przetasowane Pytlikiem”. Jest to tomik 23 wierszy opartych na zasadzie aliteracji. Do kupienia przez internet na stronie Amazon i Wydawnictwa DSP.
Aktualizacja 21.09.2011
Na początku roku 2011 dyrektor szkoły w Chochołowie zarządził porządki na strychu budynku szkoły. Przewertowane zostały różne materiały i szczęściem natknięto się na prawie stuletnie materiały dotyczące uczniów. Były nimi dzienniki z roku szkolnego 1914/15, w których znalazły się także nazwiska bardzo nam bliskie i należały do dzieci (teraz już żadne z nich nie żyje), które z pewnością należą do pionierów zorgaizowanego nauczania mieszkańców Koniówki.
Dokumenty przekazał mi do wglądu komendant straży, Józef Zięba - Jantków. Dziękuję serdecznie.
Aktualizacja 28.09.2011
21 września 2011 roku zmarł Gus John Kroschewsky, bombardier z Latającej Fortecy, która rozbiła się 13 września 1944 roku na śtrece w Koniówce. Gus w czasie wojny był podporucznikiem, odniósł rany i nad Babią Górą zestrzelił myśliwiec niemiecki. Wylądował na podziurawionym spadochronie pod lasem między Jabłonką i Piekielnikiem, by po sześciu miesiącach wrócić do bazy we Włoszech.
Aktualizacja 07.11.2011
W mojej książce pisałam już o historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniówce, ale ostatnio w trakcie pracy nad Złotą Księgą miałam dostęp do obszerniejszych dokumentów związanych z dziejami tejże organizacji. Komendant straży, Józef Zięba (Jantków) poprosił mnie o dokończenie pracy, którą niegdyś rozpoczął Kazek Graca i dostarczył mi olbrzymią ilość materiałów, z których miało powstać chronologicznie ułożone dzieło o naszej straży. Potwierdziły się fakty, które wspominałam kilka lat temu, ale doszły też nieznane mi wydarzenia, które miały wpływ na przebieg historii straży i wioski.
Aktualizacja 29.11.2011
18 listopada 2011 roku zmarł Harold Richard Stock, jeden z pilotów Latającej Fortecy, która swój lot zakończyła na śtrece w Koniówce. Harold Stock ratował się wcześniej na spadochronie lądując na Starym Polu wśród grupki chłopców z Podczerwonego. Byli to Józek Leja-Jędrosek, Jędrek Leja-Maciuna i Józek Leja-Garaj. Jeden z nich wspomina do dziś spotkanie ze spadochroniarzem w lśniących oficerkach i opisuje zajścia, które w szybkim tempie toczyły się 13 września 1944 roku.
Aktualizacja nr 16.12.2011
W listopadzie 2009 roku, w nieograniczonym nakładzie, wyszła książka pod tytułem "Blechhammer", która nawiązuje do dnia 13 września 1944 i do wypadku samolotu amerykańskiego B-17 Latająca Forteca nr 44-6412 na polach przylegających do Koniówki. Drugie wydanie tej samej książki będzie do nabycia w ograniczonym nakładzie w księgarniach na terenie gmin podhalańskich i orawskich po niższej cenie. Zamówienia można także składać od dzisiaj u mnie, w Koniówce i u mojego syna pod abeiz@gmx.net
Aktualizacja nr 1.03.2012
29 lipca 1886 roku, prawie 20 lat po tragicznej śmierci głównego pomysłodawcy i pierwszego fundatora, ks. Wojciecha Blaszyńskiego oraz 40 lat po jego pierwszych staraniach o zezwolenie na budowę, kardynał Albin Dunajewski, książę biskup krakowski konsekruje nowy, murowany kościół w Chochołowie. Jest to budowla wystawiona na wzór Kościoła Mariackiego w Krakowie, przy której przez ponad dwadzieścia lat pracowało codziennie od 20 do 100 osób.
Aktualizacja 14.04.2012
22 marca 2012 roku ks. kardynał Stanisław Dziwisz, w asyście 17 innych księży z okolicznych parafii, przewodniczył powitaniu i wprowadzeniu Obrazu Miłosierdzia Bożego do kościoła w Chochołowie. Peregrynacja lub pielgrzymka kopii cudownego Obrazu z Łagiewnik oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II dotarła 16 marca i zatrzymała się do 23 marca 2012 w dekanacie czarnodunajeckim. Parafia Chochołów świętowała to wydarzenie bezpośrednio po rekolekcjach wielkanocnych, jak zwykle przy podobnych okazjach, w strojach ludowych i przy akompaniamencie muzyki góralskiej.
Aktualizacja 24.05.2012
Pocztówka z czym? Prawdopodobnie niejeden z nas miałby trudności z rozwiązaniem tej zagadki, ale sto lat temu każdy w Koniówce odpowiedziałby bez zająknięcia, a na pewno wśród nich znalazłyby się te osoby: Józef Zięba, Franciszek Zięba, Jan Leja, Kunegunda Haberna, Stanisław Haberny, Michał Bienias, Józef Haberny, Jędrzej Leja, Franciszek Haberny, Andrzej Leja, Wojciech Haberny, Jan Klejka, Wojciech Zięba, Jan Zięba, Jakub Ludwik, Maria Chmenia, Karolina Chmenia, Jan Planiczka, Andrzej Haberny, Agnieszka Leja i Anna Haberna.
Aktualizacja 20.07.2012
Droga, która wiodła z północy do Chochołowa i dalej do Kościeliska i Zakopanego musiała w pewnym momencie przeciąć rzekę Czarny Dunajec. W jej dolnym biegu utrudnieniem w przeprawie na drugi brzeg był wąski i głęboki, urozmaicony naturalnymi meandrami i głębinami nurt wodny, natomiast w górnym biegu zejście do wody utrudniały skaliste i wysokie na kilka metrów zbocza po jednej lub po drugiej stronie.
Aktualizacja 17.09.2012
Dożynki to tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż i święto dziękczynienia za obfite plony pozwalające ze spokojem myśleć o przyszłości. Po gminnym hołdymasie w sierpniu w Czarnym Dunajcu, przyszła pora na Dożynki Parafialne w Chochołowie. Zapraszam do reportażu Bożeny Sroki w "Aktualizacjach" i przeglądu jej zdjęć w fotogalerii.
Aktualizacja 14.12.2012
21 września 2012 zmarł wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Podczerwonem z filią w Koniówce. Jan Możdżeń przeżył 88 lat, był nauczycielem, wychowawcą, strażakiem, przewodnikiem tatrzańskim i radnym. Był jednym z pomysłodawców budowy nowej szkoły dla dwóch wiosek - Podczerwonego i Koniówki. Pamiętamy go ze szkoły, z wycieczek krajoznawczych po regionie i Polsce.
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego