NAGŁÓWKI - Koniówka

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

NAGŁÓWKI

Aktualizacje > 2007-2008
Aktualizacja 28.10.2007
Według tekstu zamieszczonego w "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i Innych Narodów Słowiańskich" z roku 1887 można odtworzyć najstarszą historię Koniówki, która od 1604 była częścią Podczerwonego. Kopię strony dotyczącej naszych początków przekazał mieszkający w Kanadzie Stanisław Szaflarski Dziana. Dziękuję bardzo.
Proboszcz Syc
Aktualizacja 9.11.2007
Pierwszego lipca 2007 parafię św. Jacka w Chochołowie przejął ksiądz Stanisław Syc. Ksiądz Władysław Kos przeszedł na emeryturę.
Aktualizacja 09.11.2007
Pamiętacie Jóźkę Ciakoniową? Wyjechała kiedyś do Chicago i bardzo tęskniła do gór, Podhala, miejsc z dzieciństwa, a przede wszystkim do Koniówki. Swoją tęsknotę przez długi czas ukazywała na stronach internetowych prezentując swoje wiersze. Po jakimś czasie zebrało się tego na tyle dużo, że powstał mały album, który zatytułowała „Moje Kwiatuszki”, ISBN: 9760979707106. Książkę Marii Gromskiej można nabyć przez internet na stronach amazon.com i DSP Book Publishing, a także w obu sklepach w Koniówce i w jej rodzinnym domu. Kogo nie stać lub nie chce wydawać pieniędzy może książkę wypożyczyć w bibliotece szkolnej w Podczerwonem. Gratuluję Marysiu!
Elektrownia
Aktualizacja 9.11.2007
Jadąc przez most łatwo zauważyć nowy obiekt w Koniówce. Patrząc w dół rzeki na jej lewym brzegu zbudowana została elektrownia wodna. Ruszyła w październiku 2007. Dzięki temu uregulowany został brzeg Czarnego Dunajca na odcinku około 200 metrów, ale przez to ubyło nam trochę wody w potoku, ponieważ główny nurt kierowany jest do kanału w stronę turbiny. Zastanawiam się, jakie korzyści będą mieć z tego mieszkańcy. Czy będzie ktoś zatrudniony przy obsłudze mechanizmów wytwarzających prąd, a może będziemy mieć tańszy prąd? Sam widok cieszy oko, ale czy woda nie będzie tylko koło nas przepływała?
Aktualizacja 09.11.2007
Budowa geologiczna okolic Koniówki. Tekst przekazała mi znająca się bardzo dobrze na geografii Monika Zięba. Proszę zwrócić uwagę na fachowe ujęcie tematu i... rzucone całkiem mimochodem stare przepisy babki Karoliny, np. jak przepędzić mole z mieszkania. Dziękuję Monika. Z punktu widzenia geografa nasza Konikówka położona jest na granicy Pogórza Spisko- Gubałowskiego, a Kotliny Orawsko- Nowotarskiej, wzdłuż rzeki Czarny Dunajec, na południe (ok. 7km) od Czarnego Dunajca...
Galica
Aktualizacja 12.11.2007
Pierogi w Koniówce można było już dawno kupić. To prawda wychodząca już nawet za granice Podhala. Początki produkcji tych smacznych wytworów sięgają kilku lat wstecz. O tym, że był to strzał w dziesiątkę niech świadczy dalej rozwijająca się firma państwa Galiców. Teraz oprócz pierogów można tu nabyć krokiety, pyzy, uszka i wiele innych. W przyszłości w nowo postawionym budynku ma powstać także restauracja. Z rozwinięciem firmy wiąże się zatrzymanie fali tranzytowej przynajmniej na chwilę w Koniowce i co za tym idzie zatrudnienie mieszkańców. Mam nadzieję, że wszystkie te fakty uda się dobrze połączyć ku zadowoleniu turystów i mieszkańców wioski.
Aktualizacja 30.01.2008
Obok zamieszczona jest okładka książki dla dzieci pt. „Od Be Do Zet”, ISBN: 9780979702143, której autorem jest mój syn Bogusław Zięba, a ilustratorem mój wnuk Maksymilian Żegleń. Książka wydana została w Chicago, USA i na razie do nabycia jest na witrynach internetowych amazon.com i bezpośrednio u wydawcy pod DSP Book Publishing. Książkę można też zamówić u mnie lub u syna, ale związane jest to z dłuższym oczekiwaniem, ponieważ przesyłka pojedynczych egzemplarzy nie jest opłacalna i najlepiej jest złożyć grupowe zamówienie.
Aktualizacja 30.07.2008
Nieustanne opady deszczu przez kilka dni po 20-m lipca spowodowały ogromną w skutkach powódź na Podhalu. Nawet w 1997 roku, gdy woda zalała pół Polski, żywioł nie wyrządził na Podhalu tylu strat.A zaczęło się w Zakopanem i Tatrach wielkimi opadami deszczu (oberwanie chmury). Wezbrały górskie potoki, szybko zamieniając się w rwące rzeki. W Zakopanem był prawdziwy potop. Woda z ogromną siłą niszczyła wszystko na swojej drodze. Straż Pożarna bez przerwy wzywana była do podtopień piwnic i domów.
Aktualizacja 30.09.2008
Od stycznia do maja 2008 roku trwały prace wewnątrz remizy OSP w Koniówce. Sala dolna obecnie to sala balowa, w której znajduje się szereg pucharów zdobytych na różnych zawodach strażackich. To sala reprezentacyjna, w której odbywają się zebrania wiejskie i strażackie oraz wybory. Z tej sali wyprowadzono schody na górę, gdzie zrobiono drugą dużą salę - jadalnię oraz wiele innych pomieszczeń.
Aktualizacja 20.10.2008
Niewyobrażalny fakt dla każdego mieszkańca Koniówki stał się realny: symbol wioski stanął w płomieniach. Wiekowa dzwonnica, która towarzyszyła mieszkańcom prawie od początku dziejów w mgnieniu kilku chwil zamieniła się w zgliszcza. I nie pomogła szybka reakcja mieszkańców, którzy w tym czasie zgromadzeni byli o krok od wydarzenia, po przeciwnej stronie drogi, w remizie strażackiej.
Kontakt:
abeiz@gmx.net
©
koniowka.info
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego